Vegan Meals

My oldest son has decided to become a vegan. He rarely ate meat before and never dairy so we thought it might be a good idea.  Boy, was it hard to find budget friendly meals for him!

Here is a great recipe he found on his own and we tweaked to make sure it was cheap and would fit his tastes.

Ingredients

2 avocados, pitted and diced – 4/$5 (Anahiem or Hass are in season)
1 clove garlic, minced – $1.98 can
Juice of 1/2 lemon – $0.99 bottle
1/4 cup unsweetened soy milk – $2.99
1/4 cup water
Salt, to taste
Red pepper flakes, to taste
4 halved cherry tomatoes as garnish (optional) – 2/$5 clamshell
2 cups cooked pasta – $1.00

Total – $11.96 – Makes 3 servings – $3.99 per serving!

Instructions

  • Combine the avocados, garlic, and lemon juice in a food processor. As the mixture is blending, add the soy milk and then the water. Add more or less water depending on your desired consistency.
  • Add salt and red pepper, to taste.
  • Toss with your favorite cooked pasta and serve. Add tomatoes for garnish if desired.

Enchiladas

I’ve been trying to find a delicious enchilada recipe that won’t cost much to replace the old one I had that just takes too much money for one thing.

I found a great blog called Broke Ass Gourmet that has a LOT of budget recipes that my kids and I would love, so I tweaked a recipe from them into something I knew my kids would eat.

INGREDIENTS

  • 1 15-oz can black beans, rinsed and drained $0.79
  • 10 corn tortillas $1.19 OR 10 Flour Tortillas $1.39
  • 2 cups shredded jack cheese $1.99
  • 1 small bunch cilantro, chopped–1 tbsp reserved for garnish $1.00
  • 1 10-oz bottle salsa verde $2.00
  • 1/2 white onion, chopped $1.00
  • 1 clove garlic, minced $1.98
  • salt and pepper to taste Pantry
  • olive oil Pantry

Total $10.59 – servings 10 – $1 per serving!

DIRECTIONS

  1. Preheat oven to 375 degrees F. Grease a 6″x8″ rectangular pan with olive oil and set aside. In a medium bowl, combine beans, onion, garlic, cilantro, salt, pepper, half of the salsa and 1 cup of the cheese.
  2. Fill the tortillas one by one with about 1/4 cup of the filling each. Lay them seam-side down in the pan, arranging them as necessary to fit them all. Pour the remaining salsa over the rolled tortillas and sprinkle the rest of the cheese on top of the salsa. Cover the pan with foil and bake for 30 minutes. Carefully remove the foil and cook for an additional 5-10 minutes with the foil removed until the cheese is bubbly and lightly browned.
  3. Serve garnished with additional cilantro.

 

Delicious Schnitzel

I lucked out in that my MIL gave me a several pork chops she bought from Hy-Vee (apparently Kansas City had a huge sale that my area did not).  So I thought Schnitzel would be a great use of them since they were the smaller, breakfast type of chop.

Have you ever had Schnitzel?  It might be my absolute favorite way of eating a pork chop (paired with Spätzle and gravy it is divine!)

 

Ingredients:

4 Thin Porkchops                                            $9.99 for 9 = $4.44

1 Large Egg                                                      $.99 a dozen = $.08

½ Cup Flour                                                     $1.46 a bag = $.09

1 cup Breadcrumbs (not Panko!)               $1.91 for a one time use box *sale*

 

Total      $14.35 if you need to buy everything new =  $1.49 a serving

 

Instructions:

  1. Set a medium saucepan on the stove over medium heat. Add some oil or spray to the bottom.
  2. Pound the pork chop as thin as possible. I usually fold it into saran wrap and pound it with the smooth side of my mallet, until about ¼ inch
  3. Coat in flour
  4. Dip into the egg
  5. Coat in the breadcrumbs, shake off the excess so it is nice and crispy!
  6. Set in pan for about 6 minutes on each side.
  7. YUM!

Pair with potatoes, pasta, veggies.  Anything!  Fast, easy, delicious.

Quick Chicken Fajitas

Chicken is on sale at Hy-Vee the last few days, ($3.99 for 2.5 lbs of Buckley’s Frozen chicken) so I’ve been coming up with easy, quick, cheap meals to make my pounds and pounds of chicken in my freezer.  MY favorite type of food is Mexican food so, of course, I’ve got to have fajitas in the mix!

This meal takes 5-10 minutes to prepare and 20 minutes to cook. It is a one pot meal so not a lot to clean up. And it makes around 6 (7 or 8 if you are frugal with your chicken, but I like mine PACKED) servings.

2-3 Tbsp oil of any sort

1 pound of chicken breast, cut into strips (the bags are 2.5 lbs so about half) $2.00

1 Vidalia onion (Aldi sells bags of onions for $0.99) $0.25

1 red bell pepper, cut in strips

1 yellow bell pepper, cut in strips (Aldi sells a package of 3 red, yellow, green for $1.99) $1.99

1 green bell pepper, cut into strips

1/4 cup water

1-ounce package of fajita seasoning (Aldi has kits but Hy-Vee brand makes a seasoning that I really love!) $0.69

1 package of tortillas (at least 8 count) (Aldi sells Casa Mamita Flour Tortillas – 8 count) $0.69

any toppings you desire, guacamole, cheese, sour cream

I’m pretty bland and, while I might add cheese, I don’t usually add extras.

Technically, it’s $0.70 a serving on these!  Of course, adding guac and cheese would jump the price but unless you are adding A LOT of extras, the price per serving will stay under $2.00

Instructions

  1. Heat up the oil then add chicken over medium heat for about 3-4 minutes until browned. Remove chicken but keep the oil and juices.
  2. Add onions and saute until soft and caramelized; about 6 minutes
  3. Add peppers to the pan with the onions and saute for 5 more minutes.
  4. Add the chicken back into the pan.
  5. Add water and seasonings and cook for about 3 minutes. Place mixture in tortillas and serve. Top with extras.

YUM!

Eggs, Eggs, Eggs!

Eggs are an amazing source of protein and can be made so many different ways. Along with protein, they are rich in many vitamins like A, B, and even Iron.

This week, Dillon’s (Kroger stores) has a great sale on eggs. A dozen for $0.79 and no limits!

In honor of the sale and the 6 dozen eggs I now have in my fridge, here are some great budget friendly meals you can make with ingredients bought while picking up the eggs.

Dillon’s ad 2/15/17 to 2/21/17

3757352

[Source: http://www.eatingwell.com/recipe/252328/hilarys-heavenly-eggs/]

Heavenly Eggs

Delicious eggs in a rich tomato sauce served on toasted bread for breakfast or delicate angel hair pasta for a light lunch.

2 Tbsp Cooking Oil – $1.59

1 Medium Onion – 2 for $5 (ad price)

2 Cloves Garlic, minced – whole garlic $0.89, minced in a jar $1.99

2 Cups Marinara Sauce – $1.29 (ad price)

4 Large Eggs – $0.79

1 Tsp Basil -$2.19

1 Tbsp Parmesan Cheese – $2.24

1/4 Tsp Black Pepper – $1.99

4 Slices Bread (any choice), toasted (Breakfast) – Wheat Bread $1 (ad price)

2 Servings of Angel Hair Pasta, cooked (Dinner) – $1.94

2 Slices of Bacon, crumbled – Black Label Hormel, 1 pound package $3.99 (ad price)

Total – $20.41 – Serving 2 eggs – $3.40

A lot of these prices are for more than what is needed and some of the items are staples that will already be bought. Most blogs don’t include the pantry. This makes it seem like the meal costs less than it actually does. If buying everything mentioned here, this recipe can make 3 times the amount of eggs mentioned. Making it 6 servings for just under $20.

 

  • Heat oil in large skillet over medium heat.
  • Add onion, garlic and bacon. Cook 4 to 6 minutes.
  • Reduce heat to medium-low. Add marinara simmer.
  • Crack an egg into a small bowl, making sure not to break the yolk. Make a well in the sauce roughly large enough to hold the egg and pour it in so that the yolk and most of the white is contained. Repeat with the remaining eggs, evenly spacing them around the pan.
  • Sprinkle the sauce with basil; cover and cook 6 to 8 minutes for medium-set.
  • Remove from the heat and sprinkle with Parmesan and pepper.
  • To serve, top each slice of toasted bread with an egg and sauce. Serve immediately.

 

 

 

Meatloaf Mondays

unnamed

Mondays aren’t always for meatloaf but these days the kids are always asking for one recipe in particular. What they don’t know is that they are eating a TON of Vegetables. This moist, delicious recipe freezes quite well and is exceptionally easy to double and keep for another time. Or make the recipe early and pop it in the oven straight from the freezer for about an hour and a half. Or put it in a cupcake tin and make several little meatloaves to eat small portions when needed.

The prices listed are for Aldi, February 2017.

Ingredients

img_5262

Total Prices – $19.39 – 8 Servings – $2.42

A lot of these prices are for more than what is needed and some of the items are staples that will already be bought. Most blogs don’t include the pantry. This makes it seem like the meal costs less than it actually does. If buying everything mentioned here, this recipe can make 3 time the amount of meatloaf mentioned. Making it 24 servings for just under $20.

img_5263

  1. Preheat oven to 325 degrees F (165 degrees C).
  2. Combine almond milk, ketchup, onion, green pepper, parsley, minced garlic, and black pepper in a blender and blend until a smooth liquid.
  3. Combine ground beef, ground turkey, eggs, rolled oats, and milk mixture in a bowl until thoroughly combined.
  4. Transfer mixture into a 5×9-inch loaf pan. If the recipe is doubled, place in a 13X9-inch pan.
  5. Bake in the preheated oven until a meat thermometer inserted into the center of the meatloaf reads at least 160 degrees F (70 degrees C), about 2 hours. Meatloaf may still look pink inside due to ketchup.
  6. Pair with mashed potatoes and turkey gravy for a delicious meal.

NutritionLabel.jpgeatloaf.jpg